• Recykling Rejs_Wrocław_Cigacice 2019

Przywitajmy wiosnę ekologicznie!

25.02.2020
Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski już po raz trzeci organizuje odrzański ultramaraton. Tym razem planuje przepłynąć kajakiem w pojedynkę dystans 231 km w 30 godzin – z Lubiąża do Ujścia Nysy Łużyckiej do Odry. - Z okazji zbliżającego się kalendarzowego początku wiosny 20 marca (piątek) po raz kolejny chcę zaapelować o niewrzucanie do wody marzanny ani żadnych innych śmieci – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji. W 2018 r. przepłynął 235 km z Brzegu do Nowej Soli w 52 godziny, w 2019 r. – z Wrocławia do Cigacic (212 km) w 35 godzin. Obie akcje zyskały duży rozgłos, dzięki czemu wiele placówek oświatowych zrezygnowało z tradycyjnego topienia marzanny na rzecz m.in. spacerów wzdłuż rzek połączonych z akcjami sprzątania.

Teraz ekolog wystartuje 20 marca bardzo wcześnie rano z Lubiąża (nawigacyjnie to 311 km Odry), gdzie mieści się cysterski zespół klasztorny – jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie, by po 30 godzinach (w trakcie wyprawy krótki nocleg pod namiotem) dotrzeć kajakiem do ujścia Nysy Łużyckiej, tuż przed granicą z Niemcami (nawigacyjnie to 542 km Odry).  – Jako wrocławianin przepraszam mieszkańców nadodrzańskich miejscowości: Lubiąża, Głogowa, Nowej Soli, Krosna Odrzańskiego i Szczecina za śmieci, które do nich spływają. Ponad 80% zanieczyszczeń Bałtyku pochodzi właśnie z lądu, śmieci spływają rzekami, więc za zaśmiecenie Bałtyku odpowiadają nadrzeczne miasta od gór po samo morze. III edycję ultramaratonu dedykuję Zalewowi Szczecińskiemu, ponieważ to właśnie w nim gromadzą się wszystkie śmieci spływające Odrą i z dorzecza Odry.

– Marcowe ultramaratony kajakowe organizowane przez Dominika, które nasza Fundacja wspiera w ramach projektu "Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne", są prawdziwym wyzwaniem, wymagającym nie tylko doświadczenia kajakowego, ale także silnej woli, wytrwałości i samozaparcia. Podobnym wyzwaniem jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego i skuteczne zapobieganie temu zjawisku. Żadne odpady, a w szczególności tak cenne jak odpady tworzyw sztucznych, w ogóle nie powinny trafiać do rzek i mórz. Odpady te, jako cenny zasób gospodarki obiegu zamkniętego i surowiec wtórny do odzysku w recyklingu mechanicznym i chemicznym, nie mogą być marnowane – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Kajakowe ultramaratony są częścią projektu pt. Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!, realizowanego od 2011 roku przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Dominika Dobrowolskiego. Głównym celem projektu jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego, edukacja ekologiczna i promocja recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

Dominik Dobrowolski zachęca, aby po zakończeniu sytuacji związanej z epidemią koronawirusa mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości zorganizowali wiosenne akcje sprzątania. – Już teraz czekam na zgłoszenia. Chętnie pomogę! Zainteresowanych proszę o mejl na adres dominik@cycling-recycling.eu.

Dodatkowe informacje nt. recyklingu tworzyw:
Anna Kozera-Szałkowska
Communications Manager
PlasticsEurope Polska
tel. +48 695 915 917
anna.szalkowska@plasticseurope.org

Więcej inf. o kajakowych akcjach Dominika Dobrowolskiego: