• #AkcjaCzystaWisła 2023

Akcja Czysta Wisła

21.08.2023

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji Akcji Czysta Wisła. To będzie najdłuższa w Polsce akcja edukacji ekologicznej organizowana równolegle na całej Wiśle oraz jej dopływach. Akcja będzie prowadzona minimum przez 10 dni między 25 sierpnia a 3 września. Do akcji zgłosiło się już ponad 10 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, którzy posprzątają swój kawałek rzeki. Chcemy przywrócić blask Królowej Polskich Rzek i wspólnie zadbać o jej czystość. Przed nami 1000 kilometrowe sprzątanie! Ogólny adres akcji https://www.facebook.com/CleanUpVistula/#AkcjaCzystaWisła walczy z mikroplastikiem!Alarm! Na każdych 100 metrach polskiej plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Większość śmieci znajdowanych na plażach to tworzywa sztuczne - w większości jednorazowe przedmioty związane z jedzeniem, piciem, paleniem lub opakowania przemysłowe.  80%  zanieczyszczenia Bałtyku to śmieci pochodzące z lądu, spływające rzekami. Najwięcej do morza trafia mikroplastiku w wodach Wisły. Odpady z plastiku praktycznie się nie rozkładają, choć pojawiają się szacunki, że może to trwać (w zależności od rodzaju tworzywa sztucznego) od 100 do 1000 lat.  Trudno to jednak udowodnić, bo tworzywa wynaleziono 100 lat temu, więc nie ma praktycznego dowodu na długość rozkładu plastiku. Plastik nie ulega bowiem rozkładowi, a jedynie rozpada się na coraz mniejsze fragmenty i cząstki. Te cząstki zachowują się jak małe "magnesy" przyciągając do siebie  toksyny, metale ciężkie, antybiotyki, ropopochodne, stając się bombami ekologicznymi. Plastik mylony jest przez zwierzęta morskie z pożywieniem i nie tylko zatruwa ich organizm, ale też upośledza odczuwanie głodu, skazując je na śmierć - zwierzęta nie są w stanie strawić plastiku, więc kiedy go spożyją, ich żołądki są pełne, organizm nie wysyła informacji o głodzie, więc zwierzęta przestają jeść i umierają z głodu z pełnymi (plastiku) żołądkami. Duże odpady plastikowe w morzu ulegają rozdrobnieniu. Pod wpływem działania słonej wody, mikroorganizmów, prądów morskich, falowania, promieniowania słonecznego ulegają mechanicznym uszkodzeniom i defragmentacji, w końcu stając się mikroplastikami i następnie nanoplastikami. W takiej formie śmieci pozostają praktycznie niezniszczalnym elementem środowiska. Zapraszamy na film, jak śmieci spływają do Bałtyku: https://www.youtube.com/watch?v=RQusrWX1R-g&t=3sNajlepszą formą walki z mikroplastikiem jest zapobieganie, czyli ograniczenie zużycia tworzyw i zatrzymanie odpadów na lądzie, a następnie ich poddanie recyklingowi. Wszystko w naszych rękach! Pięć pomysłów jak walczyć z mikroplastikiem:

1. Zmniejszenie zużycie jednorazowych materiałów z tworzyw!

2. Rezygnacja z napojów w plastikowych opakowaniach!

3. Ograniczenie kupowania ubrań z tworzyw na rzecz ubrań z materiałów naturalnych!

4. Ekonomiczna jazda samochodem, aby przedłużyć żywotność opon!

5. Wybieranie środków czystości, kremów, past, proszków do prania bez dodatków mikrogranulek z tworzyw!Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji Akcji Czyta Wisła. Grupy sprzątające mogą otrzymać mikrogranty i wsparcie na swoje akcje.  Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/CleanUpVistula . Mikrogranty funduje Credit Agricole Bank Polska. Każdy może przyłączyć się do akcji: strażacy z OSP, WOPR, straż rybacka, wędkarze, szkoły, organizacje społeczne, samorządy, mieszkańcy nadwiślańskich miejscowości oraz dopływów Wisły.

Dodatkowe informacje: Pomysłodawca  główny organizator w Polsce Akcji Czysta Wisła: Dominik Dobrowolski , dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697092978