Czyste Karkonosze z Fundacją ProKarton

23.05.2018

Fundacja ProKarton wspiera akcję "Śmieci skrzydeł nie mają" w Karkonoszach
Płynne artykuły spożywcze, takie jak mleko czy soki owocowe, wymagają bezpiecznego i trwałego opakowania, które skutecznie ochroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (np. światła, tlenu, drobnoustrojów) oraz przed utratą cennych wartości odżywczych. Takim rodzajem opakowań są właśnie kartony do płynnej żywności posiadające szereg zalet – są one hermetyczne  (doskonale chronią przed drobnoustrojami), nieprzepuszczalne (chronią wartości odżywcze produktu, jak witaminy i mikroelementy, przed niekorzystnym działaniem światła i tlenu), higieniczne (dzięki jednorazowemu użyciu, opakowanie zapewnia utrzymanie maksymalnego poziomu czystości), poręczne (zwarta forma pozwala na minimalne zużycie przestrzeni magazynowej, co więcej, kartony są wygodne do paletyzowania), efektywne w transporcie i lekkie (opakowanie stanowi jedynie ok. 5 proc. wagi całego ładunku), uniwersalne (kartony posiadają różne pojemności oraz kształty, dzięki czemu nadają się do pakowania wielu produktów). Ponadto opakowania kartonowe do mleka i soków są przyjazne nie tylko konsumentom (przechowywana w nich żywność nie wymaga stosowania konserwantów, zarówno w przypadku produktów pakowanych w technologii aseptycznej, jak i nieaseptycznej), ale i naturze (kartony w przeważającej mierze są wykonane z surowca w pełni odnawialnego oraz podlegają procesom recyklingu).
Opakowania kartonowe po mleku i sokach stanowią cenny surowiec wtórny, z którego odzyskuje się celulozę, ponownie używaną do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur. Jest to powód, dla którego zużyte opakowania nie powinny trafiać na składowiska odpadów, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi.
Fundacja Prokarton partneruje tegorocznej górskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.
 

Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”. Już 2 i 3 czerwca 2018 r. spotykamy się w najpiękniejszych karkonoskich schroniskach (Samotnia, Strzecha Akademicka i Wysoki Kamień), gdzie przeprowadzimy warsztaty i lekcje ekologiczne, posprzątamy szlaki i oznakujemy schroniska specjalnymi tabliczkami z głównym hasłem akcji - czyli „Śmieci skrzydeł nie mają”.
Projekt został dofinansowany w konkursie Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA w ramach „Małych grantów dla Zrównoważonego Ekorozwoju” . Jego głównym celem jest wyrabianie ekologicznych nawyków u dzieci i młodzieży z gminy Janowice Wielkie, ale także u turystów, którzy zwiedzają Karkonosze. Planowane akcje w Karkonoszach pomoże zrealizować także Koalicja Recykling Górom, którą wspiera m.in Fundacja ProKarton. Fundacja ProKarton dodatkowo ufunduje dla wszystkich uczestników turystyczne koszulki z wizerunkiem orła przedniego oraz pyszne soki w kartonach, które oczywiście po wypiciu zostaną zniesione na dół, posegregowane i wrzucone do pojemników na tworzywa sztuczne.
Inicjatorką akcji „Śmieci skrzydeł nie mają” w Karkonoszach jest Krystyna Pisarska - prezes Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości, na co dzień pracownik Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich. Świetlica od lat uczestniczy w akcjach ekologicznych, m.in. od kilku lat w akcji "Ratujmy Bóbr" oraz w sprzątaniu szlaków Rudaw Janowickich. Od wiosny do jesieni dzieci i młodzież aktywnie spędzają czas na wycieczkach pieszych organizowanych przez Krystynę Pisarską, zdobywają odznaki turystyczne - Siedmiomilowe Buty oraz Górską Odznakę Turystyczną. W planowanych akcjach weźmie udział także wrocławski ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski, który dla uczestników przeprowadzi ekologiczne warsztaty w schroniskach.
W programie projektu „Śmieci skrzydeł nie mają” zaplanowane są dwie wycieczki edukacyjne do karkonoskich schronisk. Dzieci i młodzież pod opieką Krystyny Pisarskiej i Dominika Dobrowolskiego odwiedzą schroniska: Samotnia, Strzecha Akademicka i Wysoki Kamień.
Pierwsza akcja „Śmieci skrzydeł nie mają”
2 czerwca (sobota) grupa dzieci w wieku 10-14 lat o godzinie 10.00 wyruszy na wycieczkę spod Świątyni Wang, przy Wangu odbędzie się też konferencja prasowa. Cała grupa uda się szlakiem niebieskim do Domku Myśliwskiego, gdzie odbędzie się spotkanie z pracownikiem Karkonoskiego Parku Narodowego. W godzinach 12.30 - 14.30 zaplanowane jest odwiedzenie schronisk: Samotnia oraz Strzecha Akademicka, gdzie odbędą się lekcje ekologiczne nt. ochrony środowiska. Na koniec lekcji przymocowane zostaną w wyznaczonych miejscach tabliczki z "Orłem Przednim". Zejście z gór połączone ze sprzątaniem szlaku zaplanowano na godz. 15:00.
Druga akcja „Śmieci skrzydeł nie mają”.
3 czerwca (niedziela) grupa dzieci w wieku 5-9 lat o godz. wyruszy o godz. 10.30 spod stacji PKP Szklarska Poręba Górna czerwonym szlakiem na Wysoki Kamień. Przy stacji PKP o 10.30 odbędzie się też konferencja prasowa. Ok. godz. 12.30 w schronisku na Wysokim Kamieniu odbędzie się lekcja ekologiczna nt. ochrony środowiska. Na koniec lekcji przymocowana zostanie w wyznaczonym miejscu tabliczka z "Orłem Przednim". Zejście z gór połączone ze sprzątaniem szlaku zaplanowano na godz. 14.00.
Wycieczki, spotkania w schroniskach i akcje sprzątania mają charakter otwarty. Zapraszamy do udziału w akcjach. Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, dominik@cycling-recycling.eu, 697092978
Koalicja Recykling Górom to obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Działania Koalicji wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Stowarzyszenie Eko-Unia i ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” organizowane są od Sudetów po Bieszczady np. w Andrzejówce (Góry Suche): http://cycling-recycling.eu/aktualnosci/eko-orly-w-andrzejowce i w Szwajcarce (Góry Sokole): http://cycling-recycling.eu/aktualnosci/orzel-przedni-zawital-do-szwajcarki 
Skąd pomysł na akcję?
Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich trasach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach . Główny apel, jaki kierowany jest do turystów to „zabierz ze sobą śmieci, które wniosłeś w góry, znieś je w swoim plecaku na swoich nogach na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady!”.
W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli Orzeł Przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość. Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje.
Wszyscy zainteresowani zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszeni są o bezpośredni kontakt z koordynatorem i pomysłodawcą programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce – ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978. Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".
Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom