gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Nowy Dwór Gdański kocha recyklingtytul: Tolmicko kocha recyklingtytul: Łódź kocha recyklingtytul: Kamionek Wielki kocha recyklingtytul: Poznań i Września kochają recyklingtytul: Bielsko Biała kocha recyklingtytul: Gliwice kochają recyklingtytul: Konkurs klimatyczna bzdura
min
PRZECZYTAJ

Chełm kocha recykling

Chełmskie Organizacje Pozarządowe już po raz drugi organizują akcję “Ekowalentynki. Chełm kocha recykling”. W ramach niej zbierane (...)
Chełm Kocha Recykling

Chełmskie Organizacje Pozarządowe już po raz drugi organizują akcję “Ekowalentynki. Chełm kocha recykling”. W ramach niej zbierane będą zużyte baterie, które zostaną wymienione na słodkie upominki – lizaki serduszka. “Wielką zbiórkę baterii rozpoczynamy we wtorek, 27 stycznia. Jej finał zaplanowaliśmy 14 lutego – w Walentynki”– mówi Monika Mojsym-Kowalska, koordynatorka akcji. – “Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Chełma, a także przedszkola, szkoły, firmy i inne podmioty. Każdy, kto przyniesie do naszej siedziby minimum 10 baterii otrzyma za nie lizaka. Im więcej baterii, tym więcej lizaków. Do rozdania mamy ich ponad 2 tys. sztuk.”

W tegorocznej edycji akcji wymyślonej przez ekologa Dominika Dobrowolskiego weźmie udział ponad 100 miast. Tak jak w poprzednich latach partnerami akcji są Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu.

W 2014 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys. ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich (ołów, rtęć) mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 800 ton)!  W roku 2015 wzrasta poziom obowiązkowej selektywnej zbiórki zużytych baterii do 40% .Szacuje się, że trzeba będzie zebrać 4.500  ton baterii. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza na odpady!

“Mamy nadzieję, że mieszkańcy Chełma i w tym roku udowodnią, że kochają recykling i pokażą postawę proekologiczną” – dodaje Mojsym-Kowalska – “W poprzedniej edycji akcji Chełm znalazł się w czołówce miast, w których zebrano najwięcej baterii. Oddaliśmy do recyklingu kilkanaście pudeł wypełnionych po brzegi. Liczymy na to, że teraz będzie ich jeszcze więcej”.

Baterie można przynosić do siedziby ChOP przy ul. Wojsławickiej 7 (parter, budynek firmy „Escott”) od poniedziałku do piątku w godz. 9-14. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 518-355-237. Organizator zastrzega, że zbiórka może zakończyć się wcześniej w przypadku wyczerpania zapasów słodyczy przygotowanych na wymianę.

Dziękujemy Partnerom akcji za pomoc w organizacji zbiórki i recyklingu zużytych baterii !
 
      
 
 
Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest ekolog i  podróżnik
Dominik Dobrowolski