gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Ropa, the endtytul: Ropa, trzecia odsłonatytul: Co z tą ropą? cdtytul: Co z tą ropą?tytul: Kartoniki do recyklingu, nie do śmieci!tytul: EkoWalentynkitytul: Recykling kwitnie w Auchan, 29 11 2014 r.tytul: Konkurs Społecznik Roku 2014
min
PRZECZYTAJ

Recykling zakwitł w Bielsko Białej

29 listopada w sklepie Auchan, w Bielsko Białej ponad 1000 klientów wzięło udział w kwitnącej lekcji recyklingu. (...)
29 listopada w sklepie Auchan, w Bielsko Białej ponad 1000 klientów wzięło udział w kwitnącej lekcji recyklingu. Podczas akcji, w nagrodę za poprawne odpowiedzi w ekoquizach, zabawach oraz w zbiórce kartoników, rozdawaliśmy nasionka groszków pachnących i ogrodowych, cynii, niezapominajek, maciejek, floksów i wielu innych pięknych kwiatów. Klienci otrzymywali także w nagrodę różne pyszne napoje i soki w kartonikach.  Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że zużyte kartoniki po napojach to bardzo cenne surowce wtórne, które powinny trafiać do recyklingu a nie do śmieci. 
 
Gospodarzem akcji był sklep Auchan Bielsko Biała , a głównym partnerem wydarzenia była Fundacja PROKARTON, która w Polsce prowadzi liczne akcje edukacji ekologicznej i z sukcesami promuje recykling zużytych kartoników po napojach.

W Polsce działa już ponad 150 stacji segregacji odpadów komunalnych, które dokonują segregacji odpadów opakowaniowych, w tym odpadów po kartonikach po napojach. Tylko jednorodny i w miarę czysty odpad jest cennym surowcem wtórnym, który może zostać wykorzystany do ponownej produkcji opakowania albo też użyty w inny sposób. Zebrane odpady po kartonach przekazywane są dalej do recyklingu. W Polsce podstawową metodą recyklingowa odpadów po kartonach do płynnej żywności jest „technologia papiernicza”, tj. technologia, w której odzyskiwana jest najpierw celuloza. Stanowi ona około 75% - 80% wagi kartonika. Celuloza zawarta w kartonach do płynnej żywności jest najwyższej jakości (tylko włókna pierwotne) i papiernie chętnie ja przerabiają. Istniejące obecnie w Polsce moce recyklingowe w tej technologii w pełni zabezpieczają potrzeby na najbliższe dziesięć lat.

Edyta Dymkowska-Koziołek z Auchan i ekolog Dominik Dobrowolski organizator akcji.

min

min

min

min

min

min

min

min