Akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" z Fundacją ProKarton

12.04.2018

Koalicja Recykling Górom wraz z ekologiczną akcją "Śmieci skrzydeł nie mają" odwiedziła kolejne wspaniałe polskie schronisko. Tym razem Orzeł Przedni - ambasador akcji wylądował 12 kwietnia 2018 roku w Szwajcarce,  w sercu Gór Sokolich, leżących w Rudawach Janowickich.  W akcji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką Pani Renaty Jaryczewskiej - nauczycielki biologii.
Całą grupkę spod zamku w Karpnikach wprowadził do schroniska  wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski - pomysłodawca akcji "Śmieci skrzydeł nie mają". Uczniowie z ochotą przymocowali edukacyjną tabliczkę na froncie schroniska, zgodnie z parytetem dwie śrubki wkręciły dziewczyny, dwie chłopcy.
Spotkanie w schronisku było też okazją do porozmawiania o środowisku, recyklingu oraz kulturze zachowywania się w górach. Zgodnie z zasadą akcji wszystkie śmieci, jakie wnosimy do schronisk czy w góry, zawsze znosimy ze sobą na dół, tam segregujemy i wrzucamy do odpowiednich pojemników na surowce wtórne!
Akcję organizowała Koalicja Recykling Górą, którą wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja ProKarton. Fundacja ProKarton dodatkowo ufundowała dla wszystkich uczestników  pyszne soki w kartonach, które oczywiście po opróżnieniu zostały zniesione do Karpnik, tam posegregowane i wrzucone do pojemników na tworzywa.
Bardzo dziękuję za wspaniałą gościnę w schronisku - panu Grzegorzowi Błażejczakowi - szefowi  Szwajcarki. To jedno z najpiękniejszych polskich schronisk,  koniecznie trzeba je często odwiedzać, wędrując po Jeleniogórskiej Kotlinie, ale nigdy nie należy tu ( i we wszystkich schroniskach) zostawiać śmieci!
Dziękuję również jeleniogórskim mediom za udział w konferencji prasowej w Szwajcarce.
Zapraszam do udziału w kolejnych akcjach. Szczegóły: https://www.facebook.com/recyklinggorom/
Dominik Dobrowolski
Fundacja ProKarton wspiera akcję "Śmieci skrzdeł nie mają"
Płynne artykuły spożywcze, takie jak mleko czy soki owocowe, wymagają bezpiecznego i trwałego opakowania, które skutecznie ochroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (np. światła, tlenu, drobnoustrojów) oraz przed utratą cennych wartości odżywczych. Takim rodzajem opakowań są właśnie kartony do płynnej żywności posiadające szereg zalet – są one hermetyczne  (doskonale chronią przed drobnoustrojami), nieprzepuszczalne (chronią wartości odżywcze produktu, jak witaminy i mikroelementy, przed niekorzystnym działaniem światła i tlenu), higieniczne (dzięki jednorazowemu użyciu, opakowanie zapewnia utrzymanie maksymalnego poziomu czystości), poręczne (zwarta forma pozwala na minimalne zużycie przestrzeni magazynowej, co więcej, kartony są wygodne do paletyzowania), efektywne w transporcie i lekkie (opakowanie stanowi jedynie ok. 5 proc. wagi całego ładunku), uniwersalne (kartony posiadają różne pojemności oraz kształty, dzięki czemu nadają się do pakowania wielu produktów). Ponadto opakowania kartonowe do mleka i soków są przyjazne nie tylko konsumentom (przechowywana w nich żywność nie wymaga stosowania konserwantów, zarówno w przypadku produktów pakowanych w technologii aseptycznej, jak i nieaseptycznej), ale i naturze (kartony w przeważającej mierze są wykonane z surowca w pełni odnawialnego oraz podlegają procesom recyklingu).
Opakowania kartonowe po mleku i sokach stanowią cenny surowiec wtórny, z którego odzyskuje się celulozę, ponownie używaną do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur. Jest to powód, dla którego zużyte opakowania nie powinny trafiać na składowiska odpadów, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi.
Fundacja Prokarton partneruje tegorocznej górskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.
Fundacja ProKarton została założona przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków jakim jest wielomateriałowy karton do żywności płynnej. Fundacja powstała w 2011 roku w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie w zakresie edukacji ekologicznej. ProKarton promuje korzystanie z kartonów do płynnej żywności, jako opakowań nowoczesnych, gwarantujących najlepszą ochronę zapakowanej w nie płynnej żywności. Opakowania kartonowe posiadają szereg atrybutów ekologicznych, dzięki którym minimalizowaniu ulega ich wpływ na środowisko naturalne.