• #WiślanaOdyseja 2022

Wiślana Odyseja cz. 3 z Krakowa do Tarnobrzega

31.03.2022

Zapraszamy na film #WiślanaOdyseja 3 etap. W roli głównej Wisła. Realizacja filmu: Film-Fido i Filip Pobłocki Film Fotografia , lektor - Przemysław Przybylski z Credit Agricole Bank Polska . A trasę z Krakowa do Tarnobrzega posprzątał, przeszedł z buta i przejechał na rowerze Dominik Dobrowolski . Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjnej pt. #MniejPlastiku .

Film na yt: https://youtu.be/iZpaNrRSe4o

Film na fb: https://www.facebook.com/WislanaOdyseja/videos/3139187022996318

– Idę i roweruję, zbierając po drodze plastik, puszki, butelki... Wierzę, że moja Odyseja nie jest syzyfową pracą, a Wisła to nie stajnia Augiasza – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. – Nie pozwólmy, by zanieczyszczanie przyrody okazało się puszką Pandory, która doprowadzi do zagłady ekosystemu – dodaje.

W dniach 25-27 marca 2022 r. odbyła się trzecia – 150-kilometrowa! – runda walki o #MniejPlastiku w środowisku wiślanym. Tym razem śmieci zniknęły z terenów między Krakowem a Tarnobrzegiem. Dominik Dobrowolski z ekowolontariuszami odwiedził Niepołomice, Opatowiec, Baranów Sandomierski, Połaniec. Posprzątali m.in. nadwiślańskie bulwary i piękne okolice Natury 2000 w Tarnobrzegu. W tutejszym Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły przy ul. Sandomierskiej 27 można oglądać wystawę plenerową „Plastikowa Odyseja", prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach podczas Bałtyckiej Odysei w 2020 r. i Górskiej Odysei w 2021 r.

Serdecznie dziękujemy Konradowi Niedźwiedziowi z Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły za organizację spotkania.

Zaproszenie na 4. etap Serdecznie zapraszamy na 4. etap Wiślanej Odysei, który odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia. Dominik Dobrowolski i ekowolontariusze przejdą i posprzątają na trasie Tarnobrzeg-Kazimierz Dolny.

Pomagamy Ukrainie! Podczas 3. etapu rozpoczęliśmy zbiórkę środków dla Polskiego Czerwonego Krzyża #NaPomocUkrainie. – Pomysł jest prosty. Tak wiele osób trzyma kciuki za wyprawę, kibicuje mi zdalnie, a nawet się przyłącza do mojego marszu. Róbcie tak dalej! – mówi Dominik Dobrowolski. – Możecie symbolicznie dołączyć i przejść ze mną dowolną liczbę km, a już realnie za każdy 1 km wpłacić na PCK 1 zł. Jeżeli zatem zdecydujesz się z nami przejść symbolicznie 10 km, wpłać 10 zł – wyjaśnia ekolog. Wpłaty na pomoc Ukrainie należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA".

O akcji Wiślana Odyseja #WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców. 1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo 100-150 km. Partnerzy Wiślanej Odysei: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska. Wszystkie szczegóły dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja.

#WiślanaOdyseja 2022
#WiślanaOdyseja 2022
#WiślanaOdyseja 2022