• Akcja "Śmieci skrzydeł nie mają"

Śmieci skrzydeł nie mają - czerwiec 2020

26.05.2020

Hej, od czerwca ruszamy z kolejną edycją akcji pt. #ŚmieciSkrzydełNieMają". Odwiedzamy schroniska górskie, gdzie montujemy tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów, aby nie zostawiali w schroniskach śmieci, aby zabierali je ze sobą i w dolinach segregowali. Zapraszam do wspólnych wycieczek, sprzątania szlaków górskich i przede wszystkim do nieśmiecenia. Akcje organizuję wspólnie z #KoalicjaRecyklingGórom, w skład której wchodzą liczne organizacje, firmy, osoby prywatne, górskie schroniska ... .
Bardzo dziękuję Fundacji PlasticsEurope Polska i organizacji odzysku Asekol PL oraz zakładowi przetwarzania Enviropol PL za pomoc w tegorocznej edycji akcji!
 
- Jesteśmy firmą międzynarodową, działamy w Czechach, Słowacji oraz Polsce. Łączy nas wspólna idea, że śmieci nie znają granic. Wspólnie zbieramy i przekazujemy do recyklingu elektroodpady. Razem też edukujemy, zależy nam, aby wzrastała świadomość ekologiczna mieszkańców. Czym będzie większa, tym środowisko będzie czystsze, tym więcej elektroodpadów trafi do recyklingu. Łączą nas także, tak geograficznie, góry: Karpaty i Sudety. Idea aby zadbać o nie wspólnie jest nam szczególnie bliska - mówi Mirosław Baściuk, Dyrektor Zarządzający organizacji odzysku Asekol PL .
 
- Śmiecenie to naganne zjawisko, niezależnie czy mamy do czynienia z papierkiem czy patyczkiem od lizaka w przydrożnym rowie czy z dużymi odpadami porzucanymi w lesie. To nie tylko szkoda czyniona środowisku, ale także marnowanie materiału, który można powtórnie wykorzystać.  Plastikowe odpady to cenny surowiec, który można odzyskać w procesie recyklingu i wielokrotnie ponownie wykorzystać. Jednocześnie nie wszyscy o tym na co dzień pamiętają, dlatego tak bardzo potrzebne są takie akcje jak "Śmieci skrzydeł nie mają", w której chodzi nie tylko o posprzątanie śmieci ze szlaków górskich, ale także o edukację i wzbudzenie refleksji w turystach. Wierząc, że zmiana negatywnych zachowań jest możliwa, Fundacja PlasticsEurope Polska od samego początku wspiera tę akcję. Odpady z tworzyw, nawet te najmniejsze, powinny mieć szansę na drugie życie, a góry na czyste szlaki - dodaje Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska .
Wreszcie ruszam/ruszamy w góry od Sudetów po Taterki. Czyli zapraszam do akcji "Śmieci skrzydeł nie mają". Cel? 7 wybranych schronisk, w których przykręcimy tabliczki z orłem przednim. Chętni do udziału w ekowycieczkach mile widziani. Przysyłajcie propozycje schronisk i tras. Wydarzenie na fb https://www.facebook.com/events/2646345652277975/ . No i fundujemy transport i poczęstunek w schronisku! :-) . #KoalicjaRecyklingGórom
Proszę o kontakt: dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697092978

#ŚmieciSkrzydełNieMają , Bieszczady, schronisko Koliba
#ŚmieciSkrzydełNieMają , Karkonosze
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Beskid Śląski, schronisko Błatnia
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Sokoliki, schronisko Szwajcarka
#ŚmieciSkrzydełNieMają, G. Bystrzyckie, schr. Jagodna
#ŚmieciSkrzydełNieMają, Tatry, schr. Murowaniec