• #RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim

Recykling Rejs nad Jeziorem Bystrzyckim

28.06.2021
Jezioro Bystrzyckie to jedno z najbardziej lubianych miejsc na weekendowe wypady mieszkańców Wałbrzycha, Świdnicy i Dzierżoniowa. Jego urok psują jednak śmieci porozrzucane na brzegach lub pływające na powierzchni zbiornika. Z takim stanem rzeczy drugi rok z rzędu próbują walczyć społecznicy ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych wraz z licznymi partnerami, do których w tym roku dołączyli:  Fundacja PlasticsEurope Polska oraz ekolog i podróżnika Dominika Dobrowolskiego wraz z realizowanym w całej Polsce edukacyjnym programem pt. Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne !
 
22 czerwca wspólnymi siłami zostało zorganizowane sprzątanie Brzegów i powierzchni Jeziora Bystrzyckiego.  Sprzątanie odbyło się w ramach obchodów 10 lecie akcji Recykling Rejs. Prace porządkowe skoncentrowały się na zakolu przy ujściu potoku Młynówka. Dzięki niskiemu stanu wody udało się wyjąć opony, które zalegały w tym miejscu na dnie. Wolontariusze i wolontariuszki zebrali w sumie 53 worki śmieci i 8 opon razem ok. 0,5 tony odpadów.
 
Jak podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska "Wspólne akcje sprzątania środowiska wodnego "Recykling Rejs", realizowane w różnych regionach naszego kraju od ponad 10 lat angażują i jednoczą wszystkich, którzy mają wspólny cel - walkę z zaśmieceniem i promowanie właściwego postępowania z odpadami. Zwraca także uwagę na fakt, że "Plastikowe odpady są nie do zaakceptowania w środowisku naturalnym. Szczególnie widoczne są w środowisku wodnym, ponieważ unoszą się na powierzchni wody. Należy jednak wyraźnie oddzielić problem zaśmiecenia odpadami rozmaitego typu, w tym zużytymi wyrobami z tworzyw sztucznych, od stosowania tych materiałów w gospodarce. Opakowania z tworzyw sztucznych, tak chętnie wykorzystywane, ze względu choćby na wygodę i łatwość w transporcie, czy ich wyjątkowe właściwości ochrony produktu, jeśli zostaną nieodpowiedzialnie porzucone w środowisku, stają się kłującym w oczy odpadem, który ostatecznie - zamiast do recyklingu - trafić może do rzek i mórz. Bez ciągłej edukacji na ten temat, bez skutecznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, takich jak np. powszechna selektywna zbiórka odpadów, nie uda się rozwiązać problemu odpadów w środowisku".
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim
#RecyklingRejs nad Jeziorem Bystrzyckim