• Bałtycka Odyseja 2020

Quo vadis, Dominik?

27.12.2019

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez dziesięć miesięcy, sprzątając bałtyckie plaże. "W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny" – wyjaśnia inicjator wydarzenia – ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski. Do wyprawy dołączy i pomoże w sprzątaniu polskich plaż grupa wolontariuszy z całej Polski. Wśród nich będą także pracownicy banku Credit Agricole – pomysłodawcy międzynarodowego projektu Plastic Odyssey, w ramach którego sprzątane są morza i oceany świata.

500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przejdą, skontrolują i posprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Marsz wzdłuż plaży jest kontynuacją dotychczasowych akcji na rzecz czystości rzek i Bałtyku, które ekolog realizuje wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, m.in w ramach projektu "Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!". Dominik Dobrowolski przepłynął już kajakiem blisko 10 tys. km szlaków wodnych, objechał też całe Morze Bałtyckie na rowerze, zachęcając do recyklingu. – Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! – apeluje i zaprasza do wyruszenia wraz z nim na wyprawę.

Pierwszy etap zaczyna się już 18 stycznia w Świnoujściu, a zakończy 19 stycznia w Dziwnowie. Wydarzenie ma charakter otwarty i każdy może dołączyć do wyprawy po uprzednim zgłoszeniu. Wolontariusze dostaną rękawice i worki. Przewidziane są też poczęstunki i napoje dla uczestników.

Zgłoszenia, asystent"Bałtyckiej Odysei" Piotr Drozdowicz: baltycka.odyseja@gmail.com

Szczegóły: www.recykling-rejs.pl, https://www.facebook.com/RecyklingRejs/

https://www.facebook.com/events/483965129196436/

Współorganizatorami "Bałtyckiej Odysei" są: Credit Agricole oraz Fundacja PlasticsEurope Polska.

Patronami akcji są: Urząd Morski w Szczecinie, Fundacja Pro Terra, www.ngo.pl.

 

Bałtycka Odyseja 2020
Bałtycka Odyseja 2020