• #KręciNasRecykling

Pierwsze "recyklingowe" drzewka posadzone!

21.05.2022

Kampania Kręci nas recykling zainicjowana została przez firmę Oponeo.pl oraz znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Przyłączyło się do niej kilkadziesiąt społecznych inicjatyw oraz kilkaset serwisów oponiarskich z całej Polski. Projekt był odpowiedzią na wciąż za niski poziom świadomości na temat recyklingu i możliwości utylizacji zużytych opon, który potwierdzony został przez badania przeprowadzone przez redaktorów bloga Oponeo.pl.
Realne działania
Kampania trwała miesiąc, a w tym czasie dzięki partnerom projektu i wolontariuszom przeprowadzono 68 akcji sprzątania terenów zielonych w całej Polsce. Zbierano nie tylko porzucone nielegalnie zużyte opony, ale również inne odpady, które oddane zostały do recyklingu.
Dodatkowo firma Oponeo.pl zapewniła swoim klientom korzystającym z usługi kupna opon z montażem, możliwość pozostawienia za darmo zużytych opon w wybranych serwisach partnerskich.
Za każde 4 opony zebrane podczas trwania całej akcji, Oponeo zadeklarowało się posadzić 1 nowe drzewo. Pierwotny cel 1500 drzew szybko został przekroczony i ostatecznie posadzone zostanie 2872 sadzonek. Wynik ten jest efektem wspólnej pracy wszystkich osób, które w jakiś sposób zaangażowały się do akcji.
Pierwsze 800 drzew zostało już zasadzone w 4 lokalizacjach w Polsce: Arboretum Bramy Morawskiej, Gminie Gostynin, Ogrodzieńcu i okolicach oraz w Kamiennej Górze. Pozostałe drzewa sadzone będą jesienią tego roku.
Odpowiedzialność za siebie i świat
Opona pozostawiona w środowisku naturalnym z upływem czasu ulega defragmentacji. W konsekwencji wydzielany jest toksyczny mikroplastik, który zatruwa glebę i przenika do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.
Oponeo.pl poprzez swoje działania prowadzone między innymi w ramach kampanii Kręci Nas Recykling nakłania do oddawania zużytych opon do wyznaczonych do tego punktów. Dzięki temu mogą zostać one bezpiecznie przetworzone i ponownie wykorzystane do produkcji nowych dóbr.
Podsumowanie kampanii oraz materiały merytoryczne na temat odpowiedniego recyklingu opon znaleźć można na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling.