Orły przednie w Bieszczadach

19.08.2019

Za nami fantastyczny i pracowity długi weekend w Bieszczadach - mówi  Marek Elas, Specjalista WWF ds. ochrony ekosystemów rzecznych, i dodaje - zgodnie z planem  zorganizowaliśmy dla Strażniczek i Strażników Rzek  i laureatów konkursu fotograficznego warsztaty z jednym z najlepszych w Polsce fotografików przyrody - Grzegorzem Bobrowiczem. Rzeki są dla nas inspiracją i mam nadzieję, że będziemy mogli wspólnie działać dla ich dobra.
W warsztatach wziął uział również wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, którego zdjęcia w kategorii " Z życia Strażnika" zajęły I i II.  Pobyt w górach to była też doskonała okazja, aby zainicjować w Bieszczadach akcję "Śmieci skrzydeł nie mają" - mówi Dominik Dobrowolski, i dodaje -  Nie byłbym sobą, gdybym nie namówił grupy uczestników warsztatów do wyprawy w góry. Odwiedziliśmy przepięknie położone schronisko Kolibę u podnóża Połoniny Caryńskiej, aby wspólnymi siłami przykręcić tam prawdziwego orła przedniego, który namawia turystów, aby zabierali swoje śmieci ze sobą. W ten sposób rozpoczął się cykl akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Tabliczka z orłem została również zainstalowana w schronisku młodzieżowym w Syposianach, gdzie zorganizowane było centrum warsztatów fotograficznych.
Akcję "Śmieci skrzydł nie mają" wspiera Koalicja Recykling Górom, którą tworzą organizacje, instytucje oraz górskie miłośniczki i górscy fascynaci z całej Polski. Od samego początku wśród koalicjantów działa także Fundacja ProKarkon. – Zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce" zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów, można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.