Orły Przednie poleciały do Andrzejówki

7.03.2018

Pierwsza w Polsce akcja "Śmieci skrzydeł nie mają"  zakończona sukcesem.  "Orzeł Przedni" już na stałe zadomowił się w schronisku Andrzejówka. I od teraz będzie namawiał turystów, aby swoje śmieci znosili na dół, a nie pozostawiali w schronisku. Taka właśnie jest idea akcji, w ramach której w 500 schroniskach w Polsce odbędą się spotkania miłośników gór, konferencje prasowe i przy schroniskach będą zainstalowane edukacyjne tabliczki pt. "Śmieci skrzydeł nie mają".
Akcja w Andrzejówce mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu: uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sokołowsku, życzliwości Pani Dyrektor Grażyny Lektarskiej, pomocy wychowawcy Michała Leszko i sudeckiego przewodnika Marcina Fili, życzliwości i gościnie szefa schroniska Andrzejówka - Tomka Świtonia, i Fundacji PlasticsEurope Polska , która wsparła akcję, przyłączając się do Koalicji Recykling Górom! Wszystkim bardzo dziękujemy!
Zapraszam również inne schroniska do udziału w projekcie i do przyłączenia się do kolejnych akcji. Wszystkie nasze działania są wspierane przez Koalicję Recykling Górom, do której mogą przyłączyć się firmy, organizacje, samorządy, media i osoby prywatne. Koalicja Recykling Górom to obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Pierwszą organizacją, która przyłączyła się do Koalicji Recykling Górom jest Fundacja PlasticsEurope Polska! Bardzo dziękujemy!!!  Mając nadzieję, że to świetny przykład dla innych, zapraszamy do włączenia się do cyklu akcji "Śmieci skrzydeł nie mają"!
Akcje planowane są w minimum 500 lokalizacjach (schroniska, szlaki górskie, Parki Narodowe ...) od Sudetów po Bieszczady. Projekt jest planowany na 5 lat. Dzwońcie, piszcie, spotkajmy się w górach!
Skąd pomysł na akcję?
Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają  w schroniskach oraz na górskich trasach. 
Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy w ramach Koalicji Recykling Górom ruszają z edukacyjnym programem pt. „Śmieci skrzydeł nie mają" – czyli zabierz je ze sobą na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady. W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych  górskich trasach zostaną zamontowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Będą też organizowane regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom będzie finansować w całości wszystkie koszty programu, np. produkcję i montowanie tabliczek, sprzątanie szlaków czy fundowanie worków na odpady.
Na tabliczkach występuje ekobohater naszej akcji, czyli Orzeł Przedni – wspaniały symbol polskich gór, który będzie zachęcać do troski o ich czystość. Zapraszamy do współpracy schroniska, górskie organizacje, przewodników i turystów, a także lokalne samorządy, nadleśnictwa, szkoły oraz media. Akcja będzie prowadzona we wszystkich pasmach górskich, od Sudetów po Bieszczady.
Wszyscy zainteresowani zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszeni są o bezpośredni kontakt z koordynatorem i pomysłodawcą programu „Śmieci skrzydeł nie mają" – ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.
Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, 
gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiuti non hanno le ali".

 

 
Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom