• Faceci w Zieleni zapraszają na Dzień Ziemi 2021

Faceci w Zieleni zapraszają na Dzień Ziemi 2021

10.04.2021
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Święto to jest doskonałą okazją, by nagłośnić globalne zagrożenia dla Ziemi, ale również w mikroskali zmierzyć się z lokalnymi ekologicznymi problemami, np. zaśmieconą rzeką, wycinanymi drzewami w mieście czy trującym smogiem. I właśnie lokalny problem (masowe wycieki ropy u wybrzeża Kalifornii) stał się inspiracją do ogłoszenia Dnia Ziemi. Zaprotestowały miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy Dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem. Idea ta połączyła młodych ludzi aktywnie walczących o pokój i lepszy świat. Na ulice miast USA wyszło wówczas 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko. Dzień Ziemi obchodzony był w różnych krajach, ale dopiero w 1990 roku stał się świętem międzynarodowym, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Pamiętaj że Dzień Ziemi obchodzimy zgodnie ideą "Myśl globalnie, działaj lokalnie". Co zatem możemy zrobić z tej okazji? Proponujemy połączyć siły i wspólnie powalczyć z zalewającymi Polskę śmieciami.
1. #ZABIERZ 5 Z LASU . Wystarczy jak z każdego spaceru zabierzesz ze sobą pięć znalezionych śmieci, a następnie posegregujesz je i wrzucisz do odpowiedniego pojemnika. Do akcji zachęć znajomych, poproś aby oni też dalej zachęcali do przyłączania się.
2. #RECYKLINGREJS . Kochasz wodę, kajaki, żaglówki, a może lubisz dzikie pływanie w morzu czy w jeziorach. Pamiętaj zawsze po sobie zostaw tylko odcisk stopy na piasku, ale nie śmieci, a śmieci oczywiście zabierz ze sobą. Możesz razem z rodziną, przyjaciółmi czy sąsiadami zaadoptować kawałek swojej rzeki, rzeczki, strumyka i zadbać, aby teren nie był zaśmiecany. Wybierz się z okazji Dnia Ziemi nad swoją rzekę i zacznij o nią dbać regularnie.
3. #GÓRSKAODYSEJA . Pamiętaj, nie zostawiaj swoich śmieci w schroniskach ani na szlakach, nawet w pojemnikach w lesie. Takie śmieci zwabiają zwierzęta, wielokrotnie powodując ich choroby, a nawet śmierć. Zawsze noś swoje śmieci w swoim plecaku. Zorganizuj wycieczkę w góry, a podczas schodzenia posprzątaj szlaki. Dołącz się do akcji #GórskaOdyseja, przyślij nam zdjęcia ze swoich akcji: gorska.odyseja@gmail.com . Zróbmy coś razem dobrego dla Ziemi na Dzień Ziemi! Dominik Dobrowolski, dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697092978 Wydarzenie na fb:

#DzieńZiemi #EarthDay #GórskaOdyseja #RecyklingRejs #ŚmieciSkrzydełNieMają #CyclingRecycling #ZABIERZ 5 z lasu #FACECIwZIELENI

 

Faceci w Zieleni zapraszają na Dzień Ziemi 2021