• "Śmieci skrzydeł nie mają - Chatka Górzystów 2018

Czyste Karkonosze z Fundacją ProKarton

28.05.2019

Dzieci i młodzież ze świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich i ich opiekunką, panią Krystyną Pisarską, już 1 i 2 czerwca "przypuszczą atak" na cztery karkonoskie schroniska: Na Przełęczy Okraj, Jelenka ( w Czechach), Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej. Główny cel akcji to czyste Karkonosze - czyli czyste szlaki górskie, bez puszek, butelek, papierków i najróżniejszych innych śmieci. Wycieczki w góry odbywają się w ramach cyklu edukacyjnych akcji pt. "Śmieci skrzydeł nie mają", które organizowane są już od 2018 roku od Sudetów po Bieszczady.

W ramach zdobywania karkonoskich schronisk posprzątamy szlaki, a w schroniskach zamontujemy specjalne edukacyjne tabliczki z orłem przednim, który jest ambasadorem akcji i namawia turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników" - mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator akcji w Polsce.

Do akcji w Karkonoszach przyłączyła się, już kolejny raz, Fundacja ProKarton.

Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce" zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów, można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

Polecamy film nt. recyklingu kartonów do napojów i akcji "Śmieci skrzydeł nie mają": https://www.youtube.com/watch?v=bjvhlDFII88

Każdy może dołączyć, by wspólnie zadbać o czystość w górach! Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych zaproszeniem orła przedniego na swój górski teren. Czekamy na mejle wysłane na adres: dominik@cycling-recycling.eu albo na tel. pod nr 697 092 978. Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdą Państwo na stronach: facebook.com/recyklinggorom, twitter.com/recyklinggorom, instagram.com/recyklinggorom.

 

"Śmieci skrzydeł nie mają - Chatka Górzystów 2018
"Śmieci skrzydeł nie mają - Chatka Górzystów 2018
"Śmieci skrzydeł nie mają - Chatka Górzystów 2018