• #BałtyckaOdyseja3

#BałtyckaOdyseja3. Dźwirzyno-Mielno

30.03.2020

W związku z zagrożeniem koronawirusem wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w 3. edycji akcji Bałtycka Odyseja i sprzątać plaże (ale nie mogli!), wsparli nas wirtualnie, przesyłając zdjęcia z napisem: #BałtyckaOdyseja3. Dzięki temu byli z nami Tajwańczycy, Australijczycy i oczywiście wielu, wielu Polaków. Serdecznie dziękujemy za morze mejli! Wiele osób chciało razem z nami spędzić weekend 28-29 marca, zbierając śmieci między Dźwirzynem a Mielnem. Już szykowali się wolontariusze Credit Agricole i REMONDIS Electrorecycling, niestety pozostały tylko zarezerwowane noclegi w nadmorskich miejscowościach. Wszyscy jednak trzymali kciuki (i karteczki: #BałtyckaOdyseja3) za powodzenie akcji!
Tym razem wszystkich uczestników reprezentował tylko jeden zbieracz – ekolog Dominik Dobrowolski, który podczas swojej wędrówki uzbierał kilkanaście worków śmieci i znalazł wiele „ciekawych" okazów, np. wyrzuconą lodówkę, opony czy porośnięte skorupiakami krzesło. Dominikowi towarzyszył filmowiec, który rejestruje każdy etap Bałtyckiej Odysei.Zwiastun filmu z 3. Etapu Bałtyckiej Odysei (Dźwirzyno–Kołobrzeg­–Mielno): https://www.youtube.com/watch?v=Ct-hjVrNc3s
Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:
Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów:
https://www.youtube.com/watch?v=GltIMPfsWv8
Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno:
https://www.youtube.com/watch?v=j851xpyu70I
Bałtycka Odyseja 3, Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno:
https://www.youtube.com/watch?v=jpOX2aGjZz4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0MLde39F1Rqzqs_yo3s1z-xOKV-_Y-wmCbuXHEuGxFkIShF08xbYFS37U
W weekend 18-19 kwietnia kolejny etap Bałtyckiej Odysei. Kto chciałby z nami być na plażach między Mielnem a Ustką (ale niestety nie będzie mógł z powodu epidemii koronawirusa)? Możecie nas wesprzeć kolejnymi zdjęciami z hasłem #bałtyckaodyseja4. Mejle wysyłajcie na adres baltycka.odyseja@gmail.com.
Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! – apeluje Dominik Dobrowolski.
Więcej inf.: www.cycling-recycling.eu
Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
18-19.04 Mielno-Ustka
16-17.05 Ustka-Łeba
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.

#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3