• #BałtyckaOdyseja3

#BałtyckaOdyseja3, Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno. W naszych domach!

15.03.2020

Trzecia Bałtycka Odyseja w naszych domach!

W związku z zagrożeniem koronawirusem zachęcamy wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w 3. edycji akcji Bałtycka Odyseja (ale nie mogą!), a chcą wyrazić wsparcie dla sprzątania plaż i ochrony Bałtyku przed zaśmieceniem, do przesyłania zdjęć, na których trzymają kartkę z napisem: #BałtyckaOdyseja3. To będzie dla nas informacja, że jesteście z nami. Prosimy o wysyłanie zdjęć na adres: baltycka.odyseja@gmail.com . Akcja jest znana już w wielu rejonach świata, m.in. na Tajwanie (zdjęcie od I Czin) i w Australii (zdjęcie od Fiso) oraz z wielu miejsc w Polsce.

Trzeba chronić Bałtyk, począwszy od źródła zanieczyszczeń, czyli należy chronić rzeki od samych źródeł aż do ujścia do Bałtyku, ale pamiętajmy też o... naszych domowych kranach! W warunkach kwarantanny również możemy szanować wodę. A zatem:
– zakręcajmy kran podczas mydlenia rąk, mycia zębów, golenia itp.
– miejmy świadomość, że aż 70% wody w domu zużywamy na sprzątanie i mycie naczyń. Może właśnie teraz będziemy mieli wreszcie czas na przetrenowanie innego, bardziej wodooszczędnego stylu życia?

Dominik Dobrowolski zachęca, aby myśląc o Bałtyku i oszczędzać, nie zanieczyszczać i chronić wodę właśnie w domu. Można dbać o Bałtyk, nie zużywając detergentów i proszków do prania więcej niż sugeruje dozowanie polecane przez producentów (wciąż Polacy dodają więcej proszku do prania niż trzeba, myśląc, że lepiej się wypierze! Tak samo jest z innymi środkami czystości). Nie wolno wylewać do kanalizacji i wyrzucać lekarstw, środków higieny osobistej, prezerwatyw, olejów przepracowanych z samochodów (co się zdarza), pozostałości po farbach, rozpuszczalnikach etc. Stare leki można oddawać do aptek, a większość odpadów także można bezpłatnie zdawać w PSZOK-ach (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które mamy we wszystkich gminach!

– Dołączam do grona osób, które radzą: zostańcie w domu, ale zachęcam: kiedy sytuacja się uspokoi i życie wróci do normy, warto pójść na spacer samemu albo w gronie najbliższej rodziny, np. na plażę. Można przecież sprzątać w dowolnym terminie – podkreśla ekolog. Zdjęcia i filmiki z akcji samodzielnego sprzątania plaż można potem przesyłać na adres baltycka.odyseja@gmail.com .

Worki ze śmieciami można zostawiać przy zejściach na plażę, gdzie zostaną zabrane przez służby komunalne gmin. Prosimy o używanie jednorazowych rękawiczek i własnych domowych worków. Zebranie nawet kilku śmieci podczas 15-minutowego spaceru po plaży pomoże środowisku, a i wyjdzie też na zdrowie!

W przypadku chęci porozmawiania z Dominikiem Dobrowolskim zachęcamy do rozmowy przez telefon lub internet. Prosimy dziennikarzy o kontakt (Dominik może też przesłać zdjęcia z akcji na wskazane adresy): dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697-092-978
https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.92
Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:

Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów:
https://www.youtube.com/watch?v=GltIMPfsWv8
Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno:
https://www.youtube.com/watch?v=j851xpyu70I

Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! – apeluje Dominik Dobrowolski.

Więcej inf.: www.cycling-recycling.eu

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
28-29.03 Dźwirzyno-Mielno (akcja wirtualna #BałtyckaOdyseja3)
18-19.04 Mielno-Ustka
16-17.05 Ustka-Łeba
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.

#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3
#BałtyckaOdyseja3