gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Recykling daje owoce 2016tytul: Recykling daje owoce 2016tytul: EkoWieża zaprasza szkoły na lekcje z polotem!tytul: VII Recykling Rejs -  czyli z Mazur do Warszawy kajakiemtytul: Jak zwiększyć poziom segregacji odpadów?tytul: Ekoszkolenia dla menadżerówtytul: 2000 km edukacji recyklingowej!tytul: Ostre lanie na zakończenie wyprawy
min
PRZECZYTAJ

Cycling Recycling - podsumowanie i podziękowanie

Ponad 2 tys. km liczyła trasa rowerowej i recyklingowej wyprawy Dominika Dobrowolskiego - wrocławskiego podróżnika i ekologa. (...)

Ponad 2 tys. km liczyła trasa rowerowej i recyklingowej wyprawy Dominika Dobrowolskiego - wrocławskiego podróżnika i ekologa. Pod hasłem "Cycling Recycling"  Dominik Dobrowolski okrążył na rowerze Polskę. Ekolog wystartował 1 sierpnia we Wrocławiu, odwiedził m.in. Nową Sól, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kołobrzeg, Słupsk, Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Warszawę, Sandomierz, Kraków, Bielsko Białą, Cieszyn, Racibórz, Nysę i Ziębice, kończąc wyprawę wraz z grupą rowerzystek i rowerzystów 22 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska. Podczas wyprawy organizowane były akcje zbiórki elektroodpadów, spotkania z mediami i mieszkańcami, na których Dominik zachęcał do troski o środowisko, walkę z zaśmieceniem i promował segregację elektroodpadów. W ramach akcji zebrano ponad 10 tys. kg elektrośmieci i blisko 100 tys. sztuk zużytych baterii. Zbiórkę i recykling zapewniły firmy: Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku. Wyprawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem samorządów, mediów i mieszkańców, już planowana jest kolejna edycja. Gminy i organizacje mogą zapraszać Dominika Dobrowolskiego, aby odwiedził je podczas przyszłorocznej eko-ekspedycji.

Celem Wyprawy Cycling Recycling była promocja właściwych zachowań ekologicznych związanych z postępowaniem ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (zsee). Zgodnie z planem.

Wyprawa polegała na:

a) objechaniu Polski na rowerze w terminie od 1 do 22 sierpnia, szlakiem: Wrocław, Nowa Sól, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Słupsk, Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Warszawa, Kraków, Bielsko Biała, Cieszyn, Racibórz, Nysa, Wrocław;

b) zorganizowaniu w 10 wyznaczonych miejscowościach zbiórek „zsee”: Wrocław, Nowa Sól, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Słupsk, Olsztyn, Warszawa (2 akcje), Kraków (2 akcje), Cieszyn, Ziębice. W sumie zorganizowałem 12 akcji;

c) organizacji w 10 wyznaczonych miejscowościach spotkań edukacyjnych z lokalnymi samorządami, mediami, mieszkańcami, połączonych z 11 konferencjami prasowymi: Wrocław (3 spotkania, otwarty wykład zapowiadający wyprawę, konferencje prasowe na początek i koniec Wyprawy), Nowa Sól, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Słupsk, Elbląg, Olsztyn, Warszawa (2 konferencje), Kraków (2 konferencje), Bielsko Biała, Cieszyn, Ziębice. W sumie zorganizowałem 17 spotkań.

e) promocji Wyprawy i jej celów w mediach i samorządach. Wyprawa była promowana przez lokalne i ogólnopolskie media: stacje telewizyjne i radiowe, prasę, serwisy internetowe miast, lokalnych mediów, organizacji społecznych np.: TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Szczecin, TV Elbląg, TVP Olsztyn, TVP Warszawa, TVP Kraków (2x), TVP Katowice; Polskie Radio: PR Wrocław (2x), PR Zachód, PR Szczecin, Radio Słupsk, Informacyjna Agencja Radiowa, RDC Warszawa (2x), PR Kraków, PR Katowice, Radio Bielsko, Radio Opole (3x), Eska (3x), Zet (3x); każda akcja zbiórki zsee była uzgadniania i promowana w lokalnych samorządach.

Na stronie www.cycling-recycling.eu, są zarchiwizowane dzienniki z wyprawy oraz zdjęcia i wybrane relacje z mediów. Wyprawa jest również równocześnie udokumentowana na: https://www.facebook.com/cycling.recycling/

W wyprawie i działaniach promocyjnych w okresie od 17 do 22 sierpnia brał udział zespół Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku.

Partnerzy i podziękowania. Wyprawa rowerowa "Cycling Recycling 2016" została zrealizowana dzięki zaangażowaniu Electro-System Organizacji Odzysku i Remondis Electrorecycling oraz dzięki pomocy wielu życzliwych osób, organizacji, mediów i firm. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc.

Dziękuję zatem, po kolei:

  • we Wrocławiu pomagało w akcji Stowarzyszenie "W Tonacji Serca" i osobiście Grażka Małkiewicz,

  • w Nowej Soli w akcję zaangażowały się firma MELACO i hotel "Złoty Łan" ,

  • w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie w akcję zaangażowała się Federacja Zielonych "Gaja" i osobiście Radek Brzeziński i szef Federacji Jakub Szumin,

  • w Słupsku dziękuję Miastu Słupsk - pracownikom i Prezydentowi oraz osobiście wolontariuszce Anecie Kurzyńskiej,

  • w Olsztynie bardzo dziękuję Ani Steckiej - działającej w ramach 4R - lokalnej rowerowej grupy PTTK,

  • w Warszawie zorganizowane były dwie równoległe akcje, które koordynowały: na Służewiu: Lena Sułkowska we współpracy z organizacją "Sieciówka" oraz na Bródnie Sławek Drozdowicz i Piotrek Drozdowicz, który już od wielu lat asystuje mi w eko-wyprawach!

  • w Krakowie zorganizowane były także dwie równoległe akcje, w Nowej Hucie pomaga mi Nowohucka Biblioteka Publiczna Filia 4 Oddział dla Dzieci i osobiście Beata Szydłowska, a w centrum - Stowarzyszenie Emaus, kierowane przez Iwonę Dopierałę Światłoń,

  • w Cieszynie sprawnie działała Spółdzielnia Socjalna OFKA i jej szefowa Madzia Grala,

  • w Ziębicach wszystko świetnie przygotował Filip Pobłocki przy współpracy z Ziębickim Stowarzyszeniem Obywatelskim i wrocławskim stowarzyszeniem Eko-Unia!

Bardzo dziękuję wszystkim mediom, które zadeklarowały chęć promocji cyclingu i recyclingu oraz Patronom, m.in: TVP Olsztyn, TVP Katowice, Radio Dla Ciebie, Radio Opole.

Dominik Dobrowolski