gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Czym oddychamy?tytul: EkoWalentynki 2016tytul: Peak oil, zmiany klimatyczne, granice wzrostu ... .tytul: Porozumienie klimatyczne w Paryżutytul: Recykling dał owoce w Gliwicachtytul: Dominik zacumował w Toruniutytul: Recykling daje owoce w Gliwicachtytul: EkoDominik na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
min
PRZECZYTAJ

Kupuj polskie karpie, chroń polskie rybołowy!

Pamiętajmy, stawy hodowlane to nie tylko ryby, to także ptaki wodne, które tracą środowisko, tracąc ryby, kiedy (...)

Stawy rybne w Polce to nie tylko źródło tradycyjnych karpii oraz innych gatunków ryb, to także, już od 900 lat, kiedy Cystersi zaczęli zakładać pierwsze hodowle, oazy przyrody.  Przykładowo, Stawy Milickie koło Wrocławia to miejsce lęgowania ponad 300 wyjątkowych gatunków ptaków. Stawy zatem są przyrodniczym skarbem Polski.

Hodowla ryb jest od lat zajęciem dla pasjonatów, hobbystów, czasami nawet "ekonomicznych szaleńców". To bardzo mało ekonomiczny biznes. Polskim hodowcom coraz trudniej rywalizować z dużymi globalnymi centrami handlowymi, które sprowadzają hurtowo mrożone ryby nawet  z drugiego końca świata.

Wiem, że niektórzy z Was mogą być poruszeni (wzburzeni) moją prośbą, ale kupując polskie ryby, także żywe, sprawiamy, że polskie stawy, będą mogły dobrze funkcjonować, będą mogły zatem też spełniać tak ważną przyrodniczą rolę.

Pamiętajmy, stawy hodowlane to nie tylko ryby, to także ptaki wodne, które tracą środowisko, tracąc ryby, kiedy stawy podupadają.

Przed świętami proszę zatem, kupujmy tylko polskie karpie. Jak zdecydujesz się na kupno żywego karpia, możesz poprosić sprzedawcę, aby uśmiercił go na miejscu. 

Rybołowy, bieliki i czaple z pewnością będą za to bardzo wdzięczne.

Dominik Dobrowolski