gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Każdy ma swój recykling rejs!tytul: Kulturalno-recyklingowa majówka w IKEA na Wolitytul: Każdy ma swój recykling rejstytul: Polski Związek Kajakowy Patronem Recykling rejsu 2015tytul: Urząd Morski w Gdyni patronuje Recykling rejsowi 2015tytul: V Recykling rejs, Bałtyk 2015tytul: EkoWalentynki w Przeworskutytul: EkoWalentynki w Chełmie
min
PRZECZYTAJ

Ekofilm Fundacji Prokarton

Fundacja ProKarton, która buduje świadomość ekologiczną wśród Polaków i promuje selektywną zbiórkę, zrealizowała film edukacyjny przedstawiający zalety (...)

Zalety kartonów do płynnej żywności w filmie Fundacji ProKarton

Fundacja ProKarton, która buduje świadomość ekologiczną wśród Polaków i promuje selektywną zbiórkę, zrealizowała film edukacyjny przedstawiający zalety kartonów do płynnej żywności i proces ich segregacji.

Film pokazuje liczne zalety kartonów do płynnej żywności. Są to opakowania trwałe i bezpieczne. Chronią przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, drobnoustrojami oraz obcymi zapachami, przy jednoczesnym zachowaniu witamin i mikroelementów produktów. Dlatego warto pakować w nie żywność bogatą w składniki odżywcze, jak mleko czy soki.

- Wielowarstwowa, poręczna forma kartonów do płynnej żywności przynosi wiele korzyści
dla  przemysłu
– komentuje Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton. Prostopadłościenna forma pozwala na łatwe i ergonomiczne magazynowanie w paletach. Ponadto, litr napoju zmieści się w kartonie, który waży tylko 32-34 g, co stanowi zaledwie 5 proc. kartonu soku czy mleka. Oznacza to, ze podczas transportu przewozimy przede wszystkim zawartość, a nie opakowanie.

Kartony do płynnej żywności są przyjazne naturze. Są wykonane głównie (70-80%) z surowca w pełni odnawialnego - ich pozyskiwanie dokonuje się bez uszczerbku dla zasobów naturalnych Ziemi. Skład surowcowy sprawia, że kartony można poddawać ponownemu przetworzeniu. W materiale Fundacji ProKarton możemy
w uproszczeniu dowiedzieć się, jak wygląda selektywna zbiórka oraz sortowanie kartonów do płynnej żywności. Zaglądamy także za kulisy recyklingu surowca celulozowego tego typu opakowań, odwiedzając zakład Top Tychy S.A. – jedną z polskich papierni, gdzie jest on przetwarzany.

Materiał został wyemitowany na antenie ogólnopolskiego kanału TVP Info. Łącznie obejrzało go ponad 350 000 widzów. Obecnie jest on dostępny na stronie internetowej www.prokarton.org.

 

Fundacja ProKarton została założona w 2011 r. przez producentów kartonowego materiału opakowaniowego do mleka i soków. Jej celem jest popularyzacja kartonów do płynnej żywności, jako opakowań nowoczesnych i zaawansowanych pod względem ekologicznym, a także działania na rzecz edukacji ekologicznej i promocji opakowań kartonowych do płynnej żywności. Więcej informacji
o działaniach Fundacji na stronie: www.prokarton.org