gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Recykling zakwitnie w Bielsko Białejtytul: Recykling zakwitnie w Bielsko Białejtytul: Ekowieża wkrótce będzie otwarta!tytul: Jak wybrać zielonego samorządowca?tytul: Recykling dał owoce w Leroy Merlin w Warszawietytul: Porażki globalnej polityki ekologicznej tytul: Rejs do Szwecji za makulaturę!tytul: Węgiel, z węglem i dla węgla!
min
PRZECZYTAJ

Ludzie jak żaby

Powszechnie wiadomo, że wrzucona do garnka z wrzątkiem żaba od razu w panice z niego wyskoczy. Ta (...)

Natura nie wyposażyła nas w umiejętność postrzegania zdarzeń takich, jak zmiany klimatu czy wyczerpywanie się zasobów. Można powiedzieć, że jest cały szereg przyczyn tego stanu rzeczy:

skala czasowa albo "syndrom żaby". Nie dostrzegamy zmian rozciągniętych na dekady czy nawet lata. Klimat zmienia się powoli, paliwa kopalne były dostępne „od zawsze” i wyczerpują się stopniowo, a odbieranie przez biopaliwa terenów uprawnych także postępuje latami. Podobnie zmiany społeczne - zmieniają niepostrzeżenie nas samych i funkcjonowanie społeczeństwa. Drobnych, powolnych zmian nie dostrzegamy z dnia na dzień. Powszechnie wiadomo, że wrzucona do garnka z wrzątkiem żaba od razu w panice z niego wyskoczy. Ta sama żaba, włożona do garnka z letnią wodą postawionego na ogniu będzie w nim siedzieć, aż się ugotuje.

Nie możemy się nadziwić głupim żabom. Czujemy się tak bardzo od nich mądrzejsi... Tymczasem badania socjologów wskazują, że społeczeństwa również działają w oparciu o ten schemat. Zmiany są trudne i niemile widziane. Im liczniejsza społeczność, tym bezwładność większa i trudniej zmienić kurs, a obecne problemy trudno rozwiązywać na skalę mniejszą niż planetarna, lub co najmniej regionalna.

Uważamy, że jeśli czegoś nie widzimy, to znaczy, że tego nie ma, a już na pewno nie warto się tym martwić. Gdybyśmy mogli zobaczyć gwałtownie gromadzące się w atmosferze gazy cieplarniane, gdyby niebo nad naszymi głowami z roku na rok mętniało (a tak to wygląda w podczerwieni), za samochodami i samolotami było widać pióropusze gazu - dotarło by do nas, co się dzieje. Ale nie widzimy...

Dowiedz się więcej i zajrzyj: ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/32/dlaczego-nie-rozumiemy

Dowiedz się więcej - szkolenia na temat globalnego ocieplenia. Kontakt: Dominik Dobrowolski, dominik@cycling-recyclin.eu , tel. 697 092 978.