gohome en
Cycling-Recycling
tytul: Świat na rozdrożutytul: Ratujmy Sokołowsko! - apelują Katarzyna Figura i Marzena Trybałatytul: Gdańsk zaświecił przykłademtytul: Zapraszamy na ekodebatętytul: Baterie segregujesz Sokołowsko ratujesztytul: Klimatyczna lekcja pod Ślężątytul: Sobótka z klimatemtytul: Rowerem do Londynu
min
PRZECZYTAJ

Wielka zbiórka świetlówek

Czy wiesz, jakie żarówki świecą najdłużej? Co trzeba zrobić ze zużytą świetlówką? Jakie są najprostsze sposoby, by (...)

Świeć przykładem i oszczędzaj

Czy wiesz, jakie żarówki świecą najdłużej? Co trzeba zrobić ze zużytą świetlówką? Jakie są najprostsze sposoby, by żyć w sposób przyjazny dla środowiska? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w najbliższą sobotę, 24 listopada, w IKEA Gdańsk podczas akcji „Świeć przykładem”. Przy okazji będzie można wymienić zużyte świetlówki na korzystne rabaty.

Temat oświetlenia energooszczędnego od kilku lat jest w naszym kraju bardzo popularny. Coraz więcej ludzi ma świadomość, że warto wymieniać tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub jeszcze nowocześniejsze i skuteczniejsze oświetlenie typu LED. Nie zawsze jednak wiemy, że zużytych świetlówek i jarzeniówek pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Dlaczego?

Zawierają rtęć – i to zarówno w oparach gazowych, jak i w proszku fluorescencyjnym. Po zużyciu muszą trafiać więc do specjalnych pojemników i recyklingu, a nie na wysypisko. W przeciwnym razie ryzykujemy, że rtęć przedostanie się do gruntu i do wód gruntowych. To bardzo groźne dla człowieka, bo rtęć nie ulega biodegradacji, ale kumulacji, gromadząc się w środowisku– tłumaczy Dominik Dobrowolski, ekolog, podróżnik i pomysłodawca akcji.

Właśnie potrzeba edukacji i zwiększania świadomości na temat utylizacji świetlówek była jednym z powodów stworzenia akcji „Świeć przykładem”, która z jednej strony pokazuje, co robić z takimi odpadami, jak żarówki, jarzeniówki i świetlówki, z drugiej uświadamia, jak niewiele trzeba, by żyć ekologicznie, oszczędnie i w sposób zrównoważony.  

W domu mam zwyczajny karton, do którego wkładam zużyte świetlówki i jarzeniówki. Nie zajmuje to dużo miejsca. Kiedy muszę kupić nowe, zabieram karton ze sobą i oddaję to co uzbierałem w sklepie np. w IKEA, w którym kupuję nowe oświetlenie– podpowiada Dominik Dobrowolski.  

W sklepach IKEA w całej Polsce ustawione są specjalne pojemniki na zużyte świetlówki, można wrzucić je tam podczas każdej wizyty w sklepie. W sobotę, 24 listopada na wszystkich klientów sklepu IKEA w Gdańsku będzie czekała dodatkowa zachęta – zużyte oświetlenie będzie można wymienić na kupon z rabatem 15% na zakup oświetlenia najnowszej generacji, czyli żarówek typu LED. Przygotowane też są ekoquizy i zabawy dla klientów. Oświetlenie LED to największa zmiana na rynku oświetlenia od czasów wynalezienia żarówki elektrycznej. Technologia LED stwarza zupełnie nowe możliwości technologiczne i wprowadza rewolucję w oszczędzaniu energii w mieszkaniach. Partnerem logistycznym akcji jest Remondis Electrorecycling i Electrosystem Organizacja Odzysku. Patronem medialnym jest serwis trojmiasto.pl .