Dni Ziemi - Warszawa, Kraków, Gdynia i Poznań

16.07.2013

Dzień Ziemi w Warszawie. 19 kwietnia Kampus Politechniki Warszawskiej przypominał  stoisko z owocami. Akcja „Recykling daje owoce” na Politechnice Warszawskiej rozpoczęła warszawskie Dni Ziemi. Owoce nie były jednak do kupienia. Każdy kto przyniósł kartoniki po napojach dostał jabłka, gruszki, kiwi lub pomarańcze. W akcji wzięło udział kilkaset warszawskich studentek i studentów.  Kilkanaście pełnych worków zebranych kartoników zostało przekazanych organizacji EKON. Z kartoników, jak na Politechnikę przystało, studenci zbudowali ekorobota. Informacja o akcji w Zielonym Dzienniku: http://www.zielonydziennik.pl/polska-lokalna/za-karton-po-mleku-dostali-jablko .

Dzień Ziemi w Poznaniu. W niedzielę 22 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi, w Kluboksięgarni GŁOŚNA na wszystkich poznaniaków czekała moc owoców. W ramach akcji: Recykling daje owoce za co najmniej 5 przyniesionych kartonów po napojach można było otrzymać pełną garść soczystych owoców. Podwórko Głośnej i Kina Muza zaaranżowano na mały warsztatowy kramik. Wszyscy chętni mogli poznać tajniki tworzenia portfelików, plecionych wazonów, czy karmników dla ptaków z kartoników. Dla najmłodszych czekały także warsztaty „Eko jest spoko” - jak samemu stworzyć eko-zabawki: instrumenty z papieru i kartonów, bransoletki z worków na śmieci czy pacynki z gazet. Przekrój wiekowy (od 3 do 90 lat) i ekologiczna świadomość poznaniaków zaskoczył samych organizatorów akcji. Świetnie się bawiąc zebrano ponad dwa tysiące kartoników. Było kolorowo, różnorodnie, pracowicie i smakowicie. Partnerzy akcji: Kluboksięgarnia Głośna http://www.glosna.pl/, Stowarzyszenie „Jeden Świat” http://www.jedenswiat.org.pl/ i portal http://tytka.com.pl/ .

Dzień Ziemi w Gdyni. Trójmiejska odsłona akcji Recycling daje owoce, której lokalnym koordynatorem było Centrum Wychowania Morskiego, rozegrała się w Dzień Ziemi -22 kwietnia, w  samym sercu Gdyni na skwerze Kościuszki. Wymianie pustych kartonów po napojach na owoce towarzyszyło szereg akcji związanych z flagowym żaglowcem Centrum Wychowana Morskiego – Zawiszą Czarnym. Od samego rana trwała konstrukcja Zawiszy, którego pokład, maszty i żagle zostały w całości zbudowane z przyniesionych kartonów.  W rezultacie powstał model o wymiarach około 6 metrów długości i 2 wysokości. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Gdyni, łącznie uzbierano ok. metra sześciennego kartonów gromadzonych w kontenerze na makulaturę współpracującej z organizatorami firmy Sanipor. Zdjęcia z imprezy: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.289494161135404.72467.189478021137019&type=1 .

Dzień Ziemi w Krakowie. Akcja "Recykling daje owoce", zorganizowana 20 kwietnia br. w XI LO w Nowej Hucie przez grupę aktywistów skupionych wokół ekologa Dominika Dobrowolskiego, zakończyła się sukcesem. To była dobra zabawa i przede wszystkim - dbałość o środowisko! W tym roku położono nacisk na recykling kartoników po napojach, które w całości nadają się do recyklingu. Szczególnie ważne jest kształcenie nawyku segregowania śmieci wśród młodzieży i m.in. dlatego akcja została zorganizowana w znanym z ekologicznych inicjatyw XI LO w Nowej Hucie. Zwieńczeniem akcji było stworzenie przez uczniów drzewa ze zużytych kartonów. Wszystko to odbywało się bardzo żywiołowo i w atmosferze dobrej zabawy. W akcji wzięło udział kilkuset uczniów liceum. Zebrano kilkanaście worków kartoników. Relacja z akcji: http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1374563,recykling-dal-owoce...

Akcje „Recykling daje owoce” zostały zainicjowane  przez znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego http:// www.cycling-recycling.eu/, przy współpracy Programu REKARTON http://www.rekarton.pl/.