Asekol i Enviropol razem z Koalicją Recykling Górom

13.09.2018

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają  w schroniskach oraz na górskich trasach.  Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach.

Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy w ramach Koalicji Recykling Górom zapraszają do udziału w edukacyjnym programie pt. „Śmieci skrzydeł nie mają" – czyli zabierz je ze sobą na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady. W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych  górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Organizowane są również regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom finansuje w całości wszystkie koszty programu, np. produkcję i montowanie tabliczek, sprzątanie szlaków czy fundowanie worków na odpady, oraz  wspiera finansowo wycieczki dla szkół i organizacji społecznych. Na tabliczkach montowanych w schroniskach górskich występuje ekobohater akcji - orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość. Zapraszamy do współpracy schroniska, górskie organizacje, przewodników i turystów, a także lokalne samorządy, nadleśnictwa, szkoły oraz media. Akcja jest prowadzona we wszystkich pasmach górskich, od Sudetów po Bieszczady. Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach,  gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".

Dzięki przyłączeniu się do Koalicji Recykling Górom firm Asekol i Enviropol program jest realizowany od września 2018 w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Szkoły, organizacje, domy kultury..., wszyscy chętni do udziału w akcjach, mogą też włączyć się do zbiórek elektroodpadów, które Asekol i Enviropol pomagają zorganizować na terenie Śląska. Dzięki zbieraniu elektroodpadów będzie można dodatkowo wesprzeć wycieczki szkół w góry! Z takiej okazji już skorzystali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie pod opieką nauczycielek: Moniki Klocek - wychowawczyni klasy 7b oraz pani Pauliny Ogrockiej oraz podróżnika i ekologa Dominika Dobrowolskiego, którzy dzięki zbiórce elektroodpadów odwiedzą 26 września najpopularniejsze schroniska górskie w Beskidzie Śląskim na Szyndzielni i Klimczoku.

Wszyscy zainteresowani organizacją zbiórki elektroodpadów na terenie Śląska i zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszeni są o bezpośredni kontakt z koordynatorem i pomysłodawcą programu „Śmieci skrzydeł nie mają" – ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.

Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom

 

 

ASEKOL PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA jest polskim oddziałem firmy ASEKOL a.s. założonej w Republice Czeskiej w roku 2005, jako organizacja not-for-profit, współpracując z największymi producentami branży elektroniki użytkowej, biurowej, telekomunikacyjnej oraz informatycznej.

Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA
ul. 17 Stycznia 56, 02-146 Warszawa, tel.: +48 882 067 923, mail: kontakt@asekol.pl , Web: https://www.asekol.pl

 

ENVIROPOL zakłady, specjalizujące się w demontażu, przetwarzaniu i przyjaznym dla środowiska usuwaniu elektroodopadów. Enviropol prowadzi działalność  w nowoczesnych instalacjach na terenie Polski oraz Republiki Czeskiej

Ul. Mechaników 15 44–109 Gliwice, telefon: (+48) 32 338 38 88, mail: info@enviropol.pl , Web: www.enviropol.pl